Habsburg Lotaringiai Rudolf Osztrák Magyar Trónörökös

  1. Előkerült a búcsúlevél Rudolf trónörökös öngyilkosságáról » Múlt-kor történelmi magazin » Hírek

A főherceg idős korában megtanult magyarul, és gyermekei tanrendjébe is felvétette a magyar nyelvet. 1889-ben megvásárolta az akkor Magyarországhoz tartozó kistapolcsányi kastélyt, ahol családjával együtt töltötte el az év egy részét. Unokaöccsének, Rudolf főhercegnek 1889. január 30-án Mayerlingben elkövetett öngyilkossága után, mint a császár legidősebb öccse, az Osztrák–Magyar Monarchia trónörököse lett, 1896-ban bekövetkezett haláláig. Fia, Ferenc Ferdinánd főherceg 1895-96 telén Egyiptomban gyógykezeltette magát. Károly Lajos meglátogatta fiát Kairóban. Utazást tett Palesztinában is, ahol ivott a Jordán folyó fertőzött vizéből, ennek következtében megbetegedett, és hamarosan, 1896. május 19-én Bécsben meghalt. 2. További információk Országgyűlési almanach 1887, 1892–97. ADB Allgemeine Deutsche Biographie / Német Életrajzi Gyűjtemény. Vasárnapi Ujság, 43. évfolyam 21. szám 1896.

Előkerült a búcsúlevél Rudolf trónörökös öngyilkosságáról » Múlt-kor történelmi magazin » Hírek

A fiatal nő ezt írta: " Kedves Anyám! Bocsásd meg nekem, amit teszek! Nem tudtam ellenállni a szerelemnek. Vele egyetértésben azt szeretném, ha mellette temetnének el az allandi temetőben. A halálban boldogabb leszek, mint az életben". Mária édesanyján kívül Johanna nővérétől és Franz öccsétől is elbúcsúzott. A búcsúleveleket Rudolf trónörökös pecsétjével lezárt borítékokban helyezték el. A vadászkastély helyére Ferenc József parancsára kolostort építettek, ahol a karmelita apácák minden nap miséznek Rudolf lelki üdvéért, az oltár ott áll, ahol a halálesetek történtek. A kolostor ma is látogatható. A tragédiáról számos könyv született, több alkalommal vitték filmre, született belőle balett, Kálmán Imre-operett is – boldog befejezéssel. (Forrás: Osztrák Nemzeti Könyvtár, MTI)

habsburg lotaringiai rudolf osztrák magyar trónörökös w

Albert osztrák herceg (1298–1358) ∞ Johanna von Pfirt IV. Rudolf osztrák (fő)herceg (1339–1365) ∞ Luxemburgi Katalin Ottó osztrák herceg (1301–13539) II. Rudolf osztrák herceg (1271–1290) ∞ Přemysl Ágnes A Német-római Birodalomban Szerkesztés Bővebben: Német királyok, Német-római császárok listája IV. Albert, Habsburg grófja (1118–1239) ∞ Kiburgi Hedvig I. Rudolf német király (1218–1291) ∞ Hohenbergi Gertrúd I. Albert német király (1255–1308) ∞ Görzi Erzsébet III. Frigyes német király (1289–1330) ∞ Aragóniai Izabella III. Albert osztrák herceg (1349–1395) ∞ Nürnbergi Beatrix IV. Albert osztrák herceg (1377–1404) ∞ Bajorországi Johanna Zsófia II. Albert német király (1397–1439) ∞ Luxemburgi Erzsébet III. Lipót osztrák herceg (1351–1386) ∞ Viridis Visconti II. Ernő osztrák herceg (1377–1424) ∞ Mazóviai Cymburgis III. Frigyes német-római császár (1415–1493) ∞ Portugáliai Eleonóra I. Miksa német-római császár (1459–1519) ∞ Burgundi Mária Szép Fülöp, Burgundia hercege (1478–1506) ∞ Őrült Johanna V. Károly német-római császár (1500–1558) ∞ Portugáliai Izabella I. Ferdinánd német-római császár (1503–1564) ∞ Jagelló Anna II.

A nagypolitikai összeesküvés-elméletek hívei szerint Rudolfot apja parancsára kivégezték, megint mások úgy vélik, hogy egy franciák által előkészített puccsban nem akart részt venni, ezért mondták ki rá a halálos ítéletet Párizsban. Természetesen vannak olyan teóriák is, hogy Rudolf megrendezte saját halálát, szeretőjével elmenekült és messze-messze éltek boldogan. A gyilkossági elmélet hívei az egyházi temetés tényét szokták érvként felhozni, mert a katolikus egyház szabályai szerint ez öngyilkosnak nem jár – a másik fél viszont azzal érvel, hogy Ferenc József fiának elmebajára hivatkozva eszközölte ki az engedélyt a pápától. "A dicstelen mayerlingi vég majdnem végérvényesen tönkretette még a reményét is annak, hogy Rudolfot a történelem igazságosan ítélje meg" – írja Brigitte Haman történész. A teljes igazság vélhetőleg soha nem fog kiderülni, legjobban talán Kant egyik mondása jellemzi a helyzetet: "Nem kell mindent elhinni, amit az emberek mondanak, de azt sem kell hinni, hogy minden alap nélkül mondják. "

Rudolf és Sarolta eljegyzési képe 1880-ból Az egyik legnagyobb európai birodalom trónörököseként magánéletét is fokozott érdeklődés övezte. Rudolf végül Stefánia belga királyi hercegnőt vette 1881. május 10-én Bécsben. Az akkor 17 éves, szigorúbb formalitások mellett nevelt lánnyal kötött dinasztiális házasság azonban nem tartotta vissza a férfit kicsapongó életmódjától. Ennek következményeit pedig mindketten viselték: Rudolf egyik kalandja során kapott gonorrhoea fertőzés meddővé tette feleségét, így korábban született leányuk után nem érkezett trónörökös. A mayerlingi tragédiát a kortársak és az utókor is próbálta megfejteni, de a számos alternatíva közül egyelőre egyik valódisága sem bizonyosodott be. A trónörököst gyerekkora óta betegségre hajlamosnak írták le. Valódi szervi bajokról nem maradt feljegyzés, így valószínűsíthető, hogy tünetei inkább pszichoszomatikusak voltak. Ehhez járult a felnőtt korában folytatott kicsapongó életmód, számtalan függősége morfiumtól az alkoholig és a nőügyei közben összeszedett betegségek.

Katonai teendői mellett éjszakáit tanulmányaira, írásra vagy továbbra is egyéb örömszerzésre fordította. Önpusztító kettős élete rombolta fizikai és mentális egészségét. Szülei, tudomást szerezve kicsapongó életformájáról, házasságkötésének szorgalmazásával próbálták normalizálni félresiklott életét. "Gizelának a gyermeke ritka csunya" Ilyen meglepő jelzőkkel illette unokáját, Erzsébetet Sisi egy fiának írt levelében. Szavai árulkodnak sértő őszinteségéről. Szerető nagyanyához nem illő megnyilvánulása másra is rávilágít – a szépség iránt rajongó uralkodóné csalódottságára, hiszen idősebb gyermekei nem örökölték a szépségét. Sisi kritikus megnyilvánulása unokája láttán tükre lehet idősebb gyermekeivel való viszontagságos kapcsolatának is. A 16 évesen gyermekszobából házasságra lépő Erzsébet az anyósa, Zsófia főhercegné felügyelete alatt nevelte Gizellát és Rudolfot. Ezt a császár anyja a menye alkalmatlanságával indokolta – szemben saját tapasztalataival és törekvéseivel. Kiemelt szerepet kapott fiai nevelése, és hogy intimebb családi életet, összetartást alakítson ki az udvarban.

Ferenc József nem bízott rá politikai feladatokat, sok információt sem osztott meg vele, katonai karrierre kényszerítette. Rudolf természettudományos tanulmányokat szeretett volna folytatni, élénken érdeklődött elsősorban az ornitológia iránt, atyai jó barátjaként tisztelte Alfred Brehmet, Az állatok világa című nagy sikerű könyv szerzőjét. Habsburg–Lotaringiai Rudolf osztrák–magyar trónörökös 1887-ben Kortársai tiszteletét elsősorban Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben című 24 kötetes sorozat szerkesztésével, védnökségével vívta ki. Több útleírást írt, s titkon újságíróként is tevékenykedett – olvasható a Magyar Nemzeti Múzeum oldalán, ahol a trónörökösről őrzött fotókat is összegyűjtötték. Rudolf tisztán látta a soknemzetiségű Monarchia problémáit, ez, illetve liberális és antiklerikális nézetei miatt viszonya apjával annyira elmérgesedett, hogy Ferenc József nem is volt hajlandó bevonni az államügyek intézésébe. A magyar közbeszédben csak Rezső királyfiként emlegetett ifjú a katonai nevelés mellett jogot, művészetet, irodalmat és nyelveket tanult (angolul, franciául, magyarul, lengyelül és csehül is beszélt), emellett sokat utazott.

Fülöp spanyol király (1578–1621) ∞ Ausztriai Margit IV. Fülöp spanyol király (1605–1665) ∞ Ausztriai Mária Anna II. Károly spanyol király (1661–1700) A Portugál Királyságban Szerkesztés Bővebben: Portugália uralkodóinak listája I. Károly spanyol király, német-római császár (1500–1558) ∞ Portugáliai Izabella I. Fülöp spanyol és portugál király (1527–1598) ∞ Ausztriai Anna II. Fülöp spanyol és portugál király (1578–1621) ∞ Ausztriai Margit III. Fülöp spanyol és portugál király (1605–1665) ∞ Ausztriai Mária Anna Nápoly és Szicília Királyságaiban Szerkesztés Bővebben: Nápoly és Szicília uralkodóinak listája Szép Fülöp, Burgundia hercege (1478–1506) ∞ Őrült Johanna V/II. Károly spanyol, nápolyi és szicíliai király, német-római császár (1500–1558) ∞ Portugáliai Izabella I. Fülöp spanyol, nápolyi és szicíliai király (1527–1598) ∞ Ausztriai Anna II. Fülöp spanyol, nápolyi és szicíliai király (1578–1621) ∞ Ausztriai Margit III. Fülöp spanyol, nápolyi és szicíliai király (1605–1665) ∞ Ausztriai Mária Anna VI/III.

  • Habsburg lotaringiai rudolf osztrák magyar trónörökös video
  • Habsburg lotaringiai rudolf osztrák magyar trónörökös 2017
  • Rudolf Főherceg és a Habsburgok átka - hamvasztas.hu - hamvasztás, temetkezés
  • Index - Kultúr - A sorsa volt a végzete: 132 éve lett öngyilkos az Osztrák–Magyar Monarchia trónörököse
Wednesday, 20-Apr-22 01:14:05 UTC